No products in the cart.

UncategorizedSpotkanie z wydawcą książki „Tatuaż – Znak Potopu”

tattooXorchestra

Spotkanie z wydawcą książki „Tatuaż – Znak Potopu”

4 listopada w filii nr 1 MBP w Świętochłowicach odbyło się spotkanie z Piotrem Wojciechowskim, tatuatorem i wydawcą książki pt. „Tatuaż – Znak Potopu”, bazującej na oryginalnych teoriach Stanisława Szukalskiego.
 
Stanisław Szukalski (1893-1987), to jeden z najciekawszych, a równocześnie najbardziej zapomnianych polskich artystów. Był rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem oraz twórcą autorskiej koncepcji dotyczącej pochodzenia Polaków i innych narodów, znanej jako Zermatyzm. Analizując dawne i współczesne języki, Szukalski sugerował istnienie w zamierzchłych czasach wspólnego dla wszystkich ludzi prajęzyka, od którego pochodzić miały wszystkie języki obecne. Po latach badań uznał, że odkrył ten prajęzyk i nazwał go „Macimową”. Szukalski zajmował się też pokrewnymi zagadnieniami antropologicznymi, poświęcając sporo miejsca tematowi tatuażu etnicznego, o którym możemy przeczytać w książce „Tatuaż – Znak Potopu”.
 
W 2018 roku powstał film dokumentalny o Szukalskim w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego pt. „Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”. Producentem filmu był m.in. Leonardo Di Caprio, który znał artystę osobiście. Warto dodać, że Piotr Wojciechowski (wydawca, tatuator i założyciel Muzeum Tatuażu) pojawia się nawet w tym filmie.

Post a comment